Eucharystia w której uczestniczymy to nie tylko obrzędy, śpiewy, modlitwy, ale to spotkanie z żywym Jezusem. Kulminacyjnym momentem przyjścia Jezusa jest przeistoczenie i Komunia św. Do tego momentu trzeba się przygotować. W jaki sposób?


   Pięknym momentem w liturgii Eucharystycznej jest przygotowanie darów ofiarnych. Darami, które trzeba przygotować, aby dokonało się przeistoczenie jest chleb, wino i woda. Przygotowuje się chleb pszenny niekwaszony, czyli przaśny. Taki chleb używał Pan Jezus podczas ostatniej wieczerzy. Wino gronowe, czyli z winogron bez żadnych dodatków sztucznych.  Wino mszalne musi posiadać odpowiednie certyfikaty.Jeśli Msza św. ma charakter uroczysty dary ofiarne, czyli chleb, wino i woda są przyniesione do ołtarza w procesji ( wtedy siedzimy ). Procesja z darami lub gdy jej nie ma śpiew na przygotowanie darów jest momentem, w którym wierni zgromadzeni na liturgii przygotowują się do złożenia siebie samych w darze Bogu. Jakie powinniśmy przygotować dary ofiarne?

Rozróżniamy dwa rodzaje darów: duchowe i materialne.

Dary duchowe (modlitwy, walka z pokusami, wszystkie nawet najmniejsze dobre uczynki, trudności, kłopoty, cierpienia, choroby, intencje z którymi przychodzimy na Eucharystię ). Dary materialne to troska o potrzeby wspólnoty Kościoła ( V przykazanie kościelne ). Kościół jako budynek jest własnością wiernych danej parafii, a nie księdza, który jest tylko jego administratorem. Obowiązek troski o budynki kościelne należy do wiernych danej parafii. Drugi wymiar troski materialnej o Kościół dotyczy wspólnoty wiernych. Jesteśmy rodziną, a w rodzinie miłość nakazuje nam zatroszczyć się o potrzebujących, gorzej sytuowanych, zaniedbanych. Na początku chrześcijaństwa ludzie przynosili różne dary: chleb, mleko, sery, owieczki, ubrania, także pieniądze, które Apostołowie rozdzielali potrzebującym. Dziś forma troski o wspólnotę Kościoła zamieniona została na dobrowolną ofiarę pieniężną, znana jako taca, albo składka.

 Musimy pamiętać, że dary które składamy są aktem kultu Chrystusa w biednych, w Kościele. Gdy składam ofiarę pieniężną to jest to gest miłości wobec Chrystusa, który mieszka w biednych, w ludziach, we mnie, który korzystam z budynków kościelnych.

   Warto tu wspomnieć, że nie wszystkich stać, aby składać Panu Bogu ofiary z pieniędzy. Troska o Kościół może być jednak wyrażona w czasie poświęconym na posprzątanie terenu przykościelnego, wolontariat, udział w grupach charytatywnych, wspólnotach parafialnych, przekazanie swego talentu czytania, śpiewu dla liturgii, przekaz kultury chrześcijańskiej.

   W przygotowaniu darów na Eucharystię ważna jest jeszcze jedna sprawa. Jezus mówił. „Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!” ( Mt 5,23-24 ) Przed Eucharystią trzeba się przeprosić, pojednać się, prosić o wybaczenie, wybaczyć w sercu doznane krzywdy. Tylko wtedy dar ofiarny może zostać przyjęty i przemieniony na chwałę Boga i dla naszego duchowego pożytku. Benedyktyni mają taki zwyczaj, że przed niektórymi Mszami św. podchodzą do każdego współbrata i gości i patrząc w oczy mówią „przepraszam”. Może warto ten zwyczaj wprowadzić do naszych rodzin, wspólnot przed Mszą świętą.