W czasie każdej Mszy św. niedzielnej i w uroczystości po słowach kapłana: „Zaprawdę Święty jesteś Boże, źródło wszelkiej świętości” następuje modlitwa, która nazywa się wspomnieniem tajemnicy dnia. Wyjaśnia przeżywaną tajemnicę dnia np. Boże Narodzenie, Wniebowstąpienie.


W każdą niedzielę modlitwa ta uświadamia nam znaczenie niedzieli, jako pierwszego dnia tygodnia, w którym Pan Jezus zmartwychwstał i pięćdziesiąt dni później zesłał Ducha Świętego, który jest zasadą istnienia Kościoła.
To bardzo ważne przypomnienie, na które jednak mało zwracamy uwagę. Ważne, gdyż uświadamia, że niedziela jest pierwszym dniem tygodnia. W odróżnieniu od religii żydowskiej, czyli judaizmu, gdzie czci się sobotę, czyli siódmy dzień tygodnia. Wielu chrześcijan nie pojmuje, dlaczego tak jest, skoro sam Pan Jezus chodził do świątyni i synagogi w sobotę. Istotą jest fakt zmartwychwstania Pana Jezusa. Dla chrześcijan, nie tylko katolików, niedziela, czyli zmartwychwstanie, jest najważniejszym wydarzeniem, jest dniem zwycięstwa śmierci, grzechu i szatana. Jest to ważniejsze dzieło niż odpoczynek Boga. Niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, a zmartwychwstanie Pana Jezusa kieruje nasze myśli i pragnienia ku wieczności. Dlatego teologia nazywa niedzielę ósmym dniem tygodnia, czyli wiecznością, bo po zmartwychwstaniu jest już tylko wieczność.